מתקני חניה – בין פתרון לדרישה

היום, בעידן המודרני, עם עליית רמת החיים, עלתה גם כמות הרכבים לכל בית וכן הדרישה לחניה צמודה. הפתרון הקונבנציונלי של אזור חניה כללי לבניין או חניה צמודה לכל דירה לא יישים בהרבה מאוד פרויקטים, בעיקר בפרוייקטי התחדשות עירונית בהם יש גידול במספר יחידות הדיור על פי התב"ע אך עם זאת לא ניתן לחרוג מגבולות המגרש הקיימים והיזם נאלץ למצוא פיתרון לדרישות החניה.

ניתן לראות כי בערים הצפופות כבר יש מודעות לכך שבעתיד הקרוב מכת החניות תצבור תאוצה. הרבה יזמים שחושבים על העתיד ומשלבים את החדשנות בפרויקטים שלהם כבר החלו לקחת בחשבון את מתקני החנייה.

מתקני חניה מתחלקים לשלוש קבוצות עיקריות:

  1. מכפילי חניה – מאד נפוצים בארץ בעיקר כמתקני חניה טמונים.
  2. מתקנים חצי אוטומטיים – יחסית לא נפוצים בארץ בעיקר בגלל חוסר ידע של המתכננים לאפשרויות הגלומות בהם.
  3. מתקנים רובוטיים/אוטומטיים – יש כמה עשרות מתקנים עובדים בארץ ומאות אחרים בתכנון.

בעיות החנייה מוכרת לכולם, הן כנהגים והן כיזמים. הבעיה מופיעה בלא מעט פרויקטים ומהווה סוגיה שחוזרת על עצמה כמעט בכל פרויקט התחדשות עירונית.

נכון להיום ובזכות הטכנולוגיה והחדשנות, מתקני החנייה מהווים פתרון לבעיות אלה.

עקב האכילס של תעשיית הבניה בארץ הינה חוסר ידע בסיסי בתחום ומיעוט בעלי מקצוע שיודעים לתכנן בצורה מיטבית ללקוח מתקן שיתאים לצרכיו.

לדוגמה חוסר הכרות עם התחום יכול לגרום נזקים כספיים ישירים ועקיפים ליזם כאשר מתוכנן מתקן מסובך יחסית ויקר כאשר תכנון עם מחשבה וידע יכול לחסוך כסף וזמן רבים.

דוגמא מעשית: ישנם מתקני חניה הדורשים בור, כמו מכפילי חניה טמונים או מתקנים אוטומטיים וחצי אוטומטיים. ההכנות המקדימות בשטח לכל מתקן חניה נעשות בהתאם לחברה ולדגם של מתקן החניה המתוכנן ועליהן להיות מדויקות ביותר.

זאת הסיבה שהתכנית צריכה להיות מותאמת למבנה מבחינת הצרכים, האילוצים ונתוני המתקן עצמו (מידות, גבהים, תשתיות וכו').

צריך להבין כי מעבר למתקן החניה ישנן מערכות כיבוי אש וניקוז שצריכות להיות מותקנות בבור לפי הוראות הרשויות. מאחר ומדובר במערכות מאד לא סטנדרטיות שעלותן לא קטנה, עבור הקבלנים המבצעים, כל שינוי בדיעבד הוא בעייתי.

יש הבדלים ניכרים במתקני מחסניות (לאורך צד בנין) במחירים בין יצרנים שונים שתלויים ברוחב הבור נטו…הבדלים היכולים להגיע לעשרות אחוזים ולמאות אלפי דולרים של חסכון.

כבר מספר שנים שנושא החניה הינו קריטי לרווחיות הפרויקט ולסיום תקין שלו. ללא הבנה עמוקה של התחום, על שלל האפשרויות שלנו, וללא תכנון מקדים, יכולות להיווצר בעיות אקוטיות בפרויקט.

המלצתינו אליכם היא, לקבל את הידע הכי מקיף שניתן ולהיות מוכנים לקבל רעיונות "מחוץ לקופסא". לטובת הפרויקטים שלכם.

בהצלחה!

אהבתם? שתפו:

מאמרים נוספים במגזין:

Call Now Button
× התכתבו איתנו בוואצאפ!